Komemoracijom kod spomenika žrtvama komunizma “Glava koja tone” na Vijencu kardinala Alojzija Stepinca danas je obilježen Međunarodni dan nestalih osoba koji je, kako je istaknuo Pero Šola, u znaku žrtava komunizma.
“Sjećamo se oko 1600 osoba koje su stradale 1945. godine, a to su uglavnom bili civili, zarobljenici koji su odvedeni iz kuća, a neki su čak i zarobljeni , a odvedeni su u nepoznatom pravcu i nestali su. Mi smo u našem istraživanju popisom prikrivenih grobišta obradili 50 takvih lokacija na području Đakovštine gdje je pokopano oko 1600 nestalih osoba i do dan danas ne zna se gdje su pokopani, kako su stradali, ali uglavnom, nisu se vratili”, navodi Šola.
Žrtve komunizma još uvijek se prešućuju u Hrvatskoj, tvrdi Šola navodeći da je na području Đakovštine stradalo ukupno oko 2.800 osoba.
“To se uglavnom prešućuje, uzima se kao da je to normalno…Evo, i ovih dana smo mogli vidjeti da je pronađen jedan stravičan dokument u Arhivu Slovenije gdje Komunistička partija Slovenije naređuje likvidaciju svih osoba koje im smetaju u dolasku na vlast… tako da su likvidirali negdje oko 5 posto osoba u Sloveniji…Sličan dokument smo i mi pronašli u Osijeku gdje postoji naredba Narodnooslobodilačkog odbora za Slavoniju da nakon ulaska u grad treba zabraniti kretanje 24 sata , u roku 8 sati pohapsiti sve osobe koje ne podržavaju novu vlast i dalje postupiti s njima. Tako da su i ove osobe vjerojatno stradale po toj naredbi”, zaključuje Šola.
Organizatori obilježavanja Međunarodnog dana nestalih osoba su Hrvatski obredni zdrug Jazovka krilo Đakovo i đakovački ogranak Hrvatskog društva političkih zatvorenika.