Predsjednik Ivo Josipović primio je jučer sedmeročlanu delegaciju Udruge civilnih žrtava Domovinskog rata Đakovštine.
Osim s radom udruge, članovi su upoznali predsjednika i s konkretnim zahtjevima u vezi izmjena Zakona o pravima civilnih žrtava, doznajemo od predsjednice Marijane Adrić.
“Glavni zahtjev je bio da se izjednače prava svih civilnih žrtava, kako srpskih, tako i hrvatskih, što dosad nije bio slučaj. Bio je slučaj Varivoda gdje je Srbima isplaćena odšteta, odnosno hrvatska država njima je isplatila odštetu, a mi kao obitelji žrtava nikada nismo dobili ništa. U biti, nemamo nikakva prava”, tvrdi predsjednica. Predsjednik Josipović upoznat je i sa slučajem Lučić gdje su djeca, kako tvrdi Marijana Adrić, zakinuta za prava u ovih dvadeset godina.
“Predsjednik je rekao da će se pozabaviti tim slučajem, uzeo je papire. U biti, djeca su zbrinuta sa 36.000 kuna”, pojasnila je.
Najavljuje se da bi do 2015. godine trebao izići novi zakon.