Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, koji djeluje u sastavu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, danas proslavlja Dan fakulteta.
Nakon misnog slavlja u đakovačkoj katedrali, u Dvorani biskupa Mandića u Središnjoj nadbiskupijskoj i fakultetskoj knjižnici održana je svečana akademija na kojoj je dekan prof. dr. Ivica Pažin istaknuo važnost otvorenosti Crkve prema drugim institucijama.
„Središnja poruka današnjega Dana KBF-a jest u kontekstu završnih promišljanja pape Franje i sinodalnih otaca u Rimu otvorenost Crkve prema drugim institucijama koje nam mogu pomoći u upoznati svijet iz perspektive ovovremenskog života čovjeka koja nama u Crkvi vrlo često zna izmaknuti ispred očiju. U tome kontekstu se nadam da će i ovaj Dan KBF-a u Đakovu, osim u homiliji preuzvišenog gospodina Ivana Ćurića, pomoćnoga biskupa, ali i u našim pozdravnim i drugim uvodnim mislima u svečanu akademiju poseban naglasak staviti na međuinstitucionalnu suradnju i kooperativnost bez koje ovaj KBF kao sastavnica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ne može sagledavati svoju budućnost”, naglasio je dekan Pažin.
Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu studira 57 studenata u redovitome studiju i 58 polaznika sveučilišnog specijalističkog studija Propedeutika psihoterapije i teoterapije, naglasio je.
“Teolozi koji završavaju naš teološki fakultet ponajprije kroz prizmu zadaća koje obavljaju, a to su vjeroučiteljske ili katehetske zadaće duboko su utkane u tkivo našeg društva u odgojno obrazovnom sustavu koji bi trebao garantirati zrelu i sretnu budućnost ovoga društva. Pridonosimo kao vjeroučitelji koliko možemo. Kako vjeroučitelj tako i sveukupni odgojno-obrazovni sustav ne može sve u društvu učiniti sam. Ponekad se čini da je odgojno-obrazovni sustav delegiran unijeti mir, društvene kvalitete i prave vrijednosti u društvo dočim političke ili neke druge konceptualne strukture društva ne slijede taj poziv odgojno-obrazovnog sustava. Taj nesrazmjer jednoga i drugoga doživljavam kao veliki izazov, na kojemu i naša teologija ovdje u Đakovu može puno djelovati.”
“Katolički bogoslovni fakultet čuva naše korijene”, naglasio je u pozdravnoj riječi u ime Uprave Sveučilišta u Osijeku prorektor za organizaciju i ljudske resurse prof. dr. Damir Matanović.
“Danas je možda dobro vrijeme da se podsjetimo što Katolički bogoslovni fakultet znači Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. KBF je jedini fakultet koji u sebi spaja dvije institucije koje su najstarije institucije zapadne civilizacije, Crkvu i sveučilište, po tome je KBF poseban. Nadalje, KBF je poseban po tome što baštini, čuva, razvija i širi teološku, filozofsku i opću humanističku misao. To je ono što je u srži našeg društva, u srži Hrvatske, u srži tog zapadnog svijeta. KBF zapravo čuva naše korijene. To je danas u ovo vrijeme neobično kada je glavni termin vezan uz zapadnu civilizaciju promjena koja je počesto nepromišljena, ishitrena a često i nehumana. U tome vremenu promjena čuvati baštinu i tradiciju i naš duh je iznimno bitno, i zbog toga smo sretni što je KBF jedna od 18 sastavnica našeg Sveučilišta.”
Održan je i akademski čin promocije sedmero sveučilišnih magistara teologije.