Vladika osječko-poljski i baranjski Heruvim Đermanović, sa suradnicima, posjetio je u utorak đakovačko-osječkog nadbiskupa Đuru Hranića u Nadbiskupskom domu u Đakovu, obajvio je Tiskovni ured.
Bio je to jedan u nizu susreta od mirne reintegracije Istočne Slavonije i Baranje u pravni sustav RH te otkako je 1991. uspostavljena Osječko-poljska i baranjska eparhija. Episkop Heruvim je već prije bio u posjetu Đakovu, a nadbiskup Hranić i pomoćni biskup Ivan bili su u posjetu sjedištu Osječko-poljske i baranjske eparhije u Dalju. I jedna i druga strana odazivaju se na pozive za sudjelovanje na važnijim događanjima u eparhiji, odnosno u nadbiskupiji.
U ozračju dijaloga i razumijevanja sugovornici su u razgovoru dotaknuli pitanje suradnje na području vjeronauka u školi. Episkop Heruvim je iznio određene poteškoće s kojima se njihova Eparhija susreće u organiziranju vjeronauka u nekim školama, iako za to nema objektivnih razloga, nego su te poteškoće posljedica određene netrpeljivosti, koja se još uvijek osjeća kao posljedica posljednjega rata. Istodobno se događa da i svetinje njihove Eparhije, pogotovo one koje imaju ćirilične natpise, stradavaju u vandalskim pohodima pojedinaca, tako da dolazi čak i do oskvrnuća groblja i pojedinih grobova.
Nadbiskup i Episkop su razgovarali i o mogućnostima njihova crkvenog i pastirskog doprinosa razvoju svijesti kod svih vjernika koji nešto znaju o sudbini nestalih osoba da su pozvane o tome obavijesti mjerodavne ustanove, jer su pravo na dostojan ukop i grobno mjesto prije svega humanitarno, a ne političko pitanje…
“Unatoč svih povijesnih previranja i napetosti između dvaju susjednih naroda, pa baš i zbog toga, mi pastiri u Katoličkoj i u Pravoslavnoj Crkvi pozvani smo odgajati vjernike u evanđeoskom duhu, odgajati i snažiti za oprost i pomirenje te za uspostavu mira, povjerenja i ponovne suradnje, jer je to za dobrobit i hrvatskog i srpskoga naroda. Iako su ekumenski dijalog i suradnja otežani zbog poljuljanih međunacionalnih odnosa, osobito tijekom Domovinskog rata, nama to ne može biti izlika za pasivnost, nego nam mora biti izazov za naš pastoralni i evangelizacijski rad. Duboko smo uvjereni da se kroz ovakve međusobne susrete bolje upoznajemo, razgrađujemo nepovjerenje i stvaramo ozračje većeg uzajamnoga povjerenja i mogućosti za suradnju u onome u čemu već možemo surađivati,“ istaknuo je tijekom susreta nadbiskup Hranić.
Tijekom susreta, biskupi Đuro i Ivan te episkop Heruvim s pratnjom posjetili su Katolički bogoslovni fakultet, Središnju nadbiskupijsku i fakultetsku knjižnicu, Studentski dom, kapelu Marije Majke Crkvi te Nadbiskupijski arhiv, katedralu i Samostan Milosrdnih sestara sv. Križa i samostansku crkvu Presvetog Srca Isusova.
Foto: TU