Friend Links

  • Cheap NFL Jerseys
  • China Wholesale Jerseys Online
  • “Kada čovjek pročita ovakav roman, onda shvati koliko mu je dobro”

    U 19 sati u kući Reichsmann bit će predstavljen roman „260 dana” Marijana Gubine koji je poslužio kao predložak za kazališnu predstavu, radio dramu i film.

    Prije 20 godina rodila se ideja za pisanje romana “260 dana” koji govori o novijoj hrvatskoj povijesti i Domovinskom obrambenom ratu iz više razloga, a ključni razlog je bio da ja probam utjecati s jednim ssvjedočanstvom na očuvanje naše novije povijesti i evo, spletom okolnosti, ma božjim blagoslovom možda bolje rečeno, uspio sam napisati roman koji je preveden na 15 jezika

    , koji je izašao i vani u svijet, po kojemu je napravljena i radio drama i kazališna predstava u produkciji osječkog HNK i evo, kao kruna, snimljen je i igrani film visoke međunarodne, takozvane holivudske produkcije, a jedan dobar dio je snimljen u Đakovu i okolici i to je nešto što me posebno raduje i tim povodom i organiziramo večerašnje predstavljanje knjige u Đakovu u sklopu programa „Zvonila su zvona katedrale naše”, izjavio je Gubina gostujući u našoj emisiji „Medalja časti”.

    Iako sami naslov „260 dana” govori o mojih 260 dana zatočeništva u logoru, naime, kao desetogodišnji dječak sa svojom šesteročlanom obitelji bio sam lišen slobode i izložen najtežim oblicima nasilja i neupitno roman opisuje tih 260 dana pakla, no, ja kao autor volim reći da je ovo, prije svega, knjiga samopomoći. Svjesni smo da su svi danas u nekoj depresiji, svi smo nešto nezadovoljni, netko želi bolji telefon, netko bolji auto, netko nema auto, svi imamo u pravilu svoje probleme, no nije normalno da tako olako padamo u depresiju i zbog manje težih stvari. Kada čovjek pročita ovakav roman, kada se upozna s ovakvim sudbinama, onda shvati u stvari koliko mu je dobro. I to i je cilj Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Ogranka Đakovo koji organizira promociju romana, približiti Đakovčanima jednu od priča koja definitivno potiče na razmišljanje”, poručuje autor.

    Svi mi koji su prošli strahote rata sigurno da ćemo nositi taj gorak okus u ustima i miris smrti dok god smo živi i, nažalost, i naše obitelji kroz nas osjete to jer drugačije smo mi iskovani kroz te logore. Nisam opterećen s ratom i nosim i te noćne more i sve neke druge simptome nosim dosta dobro, ali samo mi koji smo prošli kroz to znamo kakve su nam noći i koliko puta kroz dan znamo se suzdržavati, što mi kažemo kulirati, i vraćati se u tvorničke postavke. Mislim da samo suočavanje s prošlošću da definitivno potiče i snove i probleme, ali mi koji smo proživjeli pakao logora dajemo se u svakoj mogućoj prilici da odradimo našu misiju, a to je definitivno očuvanje novije hrvatske povijesti iz poštovanja prema onima kojih nema i poštovanja prema onima koji su preživjeli”, zaključuje Gubina uz poziv na večerašnje predstavljanje romana “260 dana”.

    Komentirajte

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

    Blog