U Kliničkom bolničkom centru Osijek danas je organizirano svečano otvorenje i obilazak nove zgrade Objedinjenog hitnog bolničkog prijama i dnevnih bolnica i jednodnevnih kirurgija.
Ovaj objekt, kako je naglasio ravnatelj Željko Zubčić, ima značaj za svih pet slavnskih županija, ali i za pacijente iz Bosanske Posavine. Vrijednost je 22,5 milijuna eura, a većina sredstava osigurana je iz europskih fondova i državnog proračuna, te manjim dijelom iz vlastitih sredstava, naglasio je ravnatelj Zubčič.
-Ovaj objekt nam je omogućio da povećamo kvalitetu zdravstvene zaštite na visoke europske standarde. Prostire se na ukupnoj površini oko 8.000 m2, opremljen je sofisticiranom opremom. U njegovom sklopu se nalazi objedinjeni hitni bolnički prijem, ambulante dnevne kirurgije i jednodnevne kirurgije, dnevne bolnice, dio radiološke i laboratorijske dijagnostike, četiri operacijske i dvije endoskopske sale. Projekt nam omogućava objedinjavanje na jednom mjestu dnevnih bolnica koje sada djeluju u sklopu KBC-a, a sada su disperzirane često u podrumskim, neuvjetnim prostorima. Osobito mi je drago da našim najranjivijim pacijentima, kroničnim i onkološkim pacijentima, danas možemo pružiti brže i bolje liječenje kroz dnevne bolnice. Na drugom katu nam omogućava da objedinimo sve kirurške struke na jednom mjestu i dalje razvijamo jednodnevnu kirurgiju, a najbitnije je da smo u prizemlju novog objekta dobili novi, bolje organiziran, funkcionalan i kapacitiran objedinjeni hitni bolnički prijem, a svi znamo koliko je to bitno za dijagnostiku i liječenje svih urgentnih pacijenata. Naši liječnici, medicinske sestre i tehničari i ostalo zdravstveno i nezdravstveno osoblje od sada će raditi u boljim uvjetima i bolje organiziranom sustavu, a upravo težnja prema tomu nas vodi u budućim projektima te se nadamo da će u budućim godinama to pozicionirati KBC Osijek na mjesto koje zaslužuje – kazao je Zubčić.
Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je da više od 900.000 naših sugrađana gravitira KBC-u Osijek stoga je njegova važnost neupitna. – Dnevno u krugu KBC-a prođe više od 5.000 građana, bolesnika i njihovih obitelji te studenata Medicinskog fakulteta, te više od 3.000 zaposlenika, što je pokazatelj koliko je važan ovaj centar za ovaj dio Lijepe naše. Krajem listopada 2023. godine u ovoj ustanovi imali smo 66 dijagnostičkih postupaka gdje je vrijeme čekanja bilo više od 270 dana, a kroz nekoliko dana imat ćemo samo 2 takva postupka. To je dokaz da se može unaprijediti naš sustav, da se može napraviti sve da vratimo pacijentov fokus i da se u potpunosti orijentiramo prema potrebama naših građana – istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš.
Foto: OBŽ