U đakovačkom logopedskom kabinetu, koji djeluje u sklopu osječke Poliklinike Suvag, zaposlene su tri lopogedice. One najčešće rade s djecom s govorno-jezičnim poremećajima.
Jedna od njih je i Sanda Centner Peer s kojom smo razgovarali uoči Europskog dana logopedije koji se obilježava 6. ožujka.
“Najčešći su poremećaji izgovora, a u zadnje vrijeme puno je jezičnih poteškoća i miješanih poteškoća. To su artikulacijske pogreške i jezične greške, isto tako još i mucanje i moglo bi se reći nekakve poteškoće čitanja i pisanja raznih stupnjeva i u raznoj dobi, negdje od drugog razreda na dalje, a u zadnje vrijeme dolazi još i dosta djece s poteškoćama iz spektra autizma. To je nekakav trend zadnjih godina da se njihov broj sve više povećava pa smo se i na to fokusirali što se tiče daljnje edukacije nas samih, a pokušavamo i roditelje uključiti koliko možemo, tako da ima posla, zanimljivo je i ima različitih izazova”, kaže logopedica Sanda Centner Peer.
Opširnije o ovoj temi poslušajte u današnjoj emisiji Nevenovci u 13:30.
Pingback: Sve više djece s govorno-jezičnim poteškoćama