Na prijedlog novoizabranog dekana profesora dr Ivice Raguža, Fakultetsko vijeća Katoličkog bogoslovnog fakulteta, na mandat od četiri godine, izabralo je dr. Šimu Šokčevića za prodekana za znanost i međufakultetsku suradnju; dr. Suzana Vuletić, prodekanica je za nastavu i studente, a dr. Grgo Grbešić prodekan je za financije i organizaciju poslovanja.
Nova uprava KBF-a dužnost preuzima 1. listopada ove godine, a cilj joj je, kako ističe dekan Raguž, obnoviti akademski duh.
“Bezinteresna posvećenost znanju kao znanju i istini kao istini bit je akademskoga kroz povijest, još od Platona, preko srednjovjekovlja, pa sve do današnjih danas”, pojašnjava dekan Raguž ističići da je njegova nakana ponovno oživjeti taj duh i još snažnije ga unijeti među profesore, studente,
“To je važno posebice danas kada je taj duh ugrožen u kapitalističkom društvu u kojem vladaju interesi, koristoljublje i sve što je vezano uz to, a to, nažalost, prožima i sveučilišni život jer se ide studirati radi novca, baviti se znanošću iz nekih drugih interesa, a ne iz ljubavi prema znanosti kao takvoj”, tvrdi profesor Raguž najavljujući da će upravo taj duh, zajedno sa svojim suradnicima, pokušati donijeti i ostvariti na đakovačkom KBF-u, u cjelokupnu akademsku zajednicu, ali i da taj akademski duh zaživi i u gradu Đakovu.
Upravo zbog toga teologija je danas aktualnija nego prije, zaključuje profesor Raguž.
“Bavljenje Bogom upravo i predstavlja čuvanje humanizma kao takvog, a kada se čovjek reducira na interese i koristoljublje, onda prestaje biti čovjek. Teologija izvlači čovjeka iz interesa i koristoljublja i pomaže mu da otkrije bitno, nešto što je važno zbog njega samoga, a to je Bog, što pomaže i čovjeku da otkrije samoga sebe i da ostane čovjek i stoga je teologija aktualna”, poručuje nedavno izabrani dekan KBF-a upozoravajući, međutim, i na opasnost da se teologija udalji od svoga poslanja.
Đakovački KBF, kako navodi dekan Raguž, ima za tu misiju i pomlađeni profesorski kadar, a na školovanje su upućeni i neki novi.