U dvorištu Udruge za psihosocijalne potrebe Amadea predstavljen je terapijski spiralni vrt koji je dio projekta „Terapijsko okruženje u zajednici“.
Jedan od ciljeva projekta je kroz aktivnosti terapijskog vrta uključiti starije i osamljene osobe te osobe s demencijom i mentalnim teškoćama u lokalnu zajednicu te spriječiti njihovu socijalnu isključenost, istaknula je časna sestra Natalija Fadiga, voditeljica Dnevnog boravka za starije i osamljene.
Terapijski vrtovi namijenjeni su svim osobama koje su suočene s poremećajima uzrokovanim hospitalizacijom, životom u zajednici, uslijed psihološke neravnoteže (depresije, psihijatrijske patologije), motoričkih ili kognitivnih poremećaja (Alzheimerova bolest, invaliditet, mentalna retardacija).
O učincima terapijskog spiralnog vrta govorile su prof. dr. Silva Butković Soldo te profesorica dr. Nada Parađiković.
„Terapijski se vrtovi izgrađuju u svrhu kognitivne terapije, vježbanja percepcije, pamćenja, razmišljanja, logičkog povezivanja, a vrtlarenjem i aktivnostima vezanim uz terapijske vrtove potiče se i sposobnost uspostavljanja kontakata s drugim korisnicima i okolinom. Vrt ovakvog tipa pruža široke senzorne stimulacije, razvija percepciju i memoriju, smanjuje stres i potiče aktivan oporavak, utječe na smanjenje negativnih emocija i razvija pozitivan stav”, istaknuto je na predstavljanju.
O toj temi opširnije u današnjoj emisiji Nevenovci u 13:30.