Sa svog uobičajenog predblagdanskog susreta s novinarima đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić uputio je božićnu poruku u kojoj je u središtu poziv na “otkrivanje istinskog bogatstva u vršenju djela milosrđa”.
“Božje utjelovljenje pokazuje nam kako je milosrđe posljednji i najviši čin kojim nam Bog dolazi ususret, ali i temeljni zakon koji prebiva u srcu svake ljudske osobe kada gleda iskrenim očima braću i sestre koje susreće na svom životnom putu”, ističe nadbiskup Hranić.
“Za Crkvu i za vjerodostojnost njezina navještaja od presudne je važnosti živjeti i svjedočiti milosrđe”, naglašava, između ostaloga u svojoj pastirskoj poruci, nadbiskup Hranić ističući kako su toliki oko nas potrebni naše sućuti.
“Dovoljno je spomenuti mnoge osiromašene obitelji u našoj Slavoniji kojima smo pozvani koliko možemo više pružati ruku solidarnosti i pomoći, kao i svima koji su bačeni u okove novih rosptava suvremenog društva, osobito nezaposlenosti, te prisiljeni tražiti izlaz poput Svete obitelji u “bijegu u Egipat. Ne smijemo ispustiti iz vida ni mnoge umirovljenike i socijalne slučajeve koji su se prignuli pod teretom životnih tegoba, ni one koji su zbog pretrpljenih nepravdi upali u okove beznađa”, kazao je nadbiskup.
Nadbiskup Hranić nije u svojoj božićnoj poruci zaboravio niti izbjeglice, a pozvao je da se odupremo i napasti “da podlegnemo moći novca i korupcije, koja potkopava same temelje osobnoga i društvenoga života”.
O islamizaciji Europe i pregovorima o novoj vladi
U razgovoru s novinarima nadbiskup Hranić prokometnirao je i aktualna zbivanja u zemlji i svijetu, pa je tako na pitanje treba li se Europa bojati islamizacije odgovorio da se “ne trebamo bojati drugih ljudi, ali da odgovorni trebaju povesti računa o posljedicama izmjene etničke i demografske strukture pojedinih zemalja, odnosno posljedicama ovog pomalo nekontroliranog preseljenja naroda”.
“Duboko vjerujem da što više smo vjerni svatko svojoj religiji, da će to manje biti sukoba među nama, što se više približavamo Bogu u Bogu smo svi jedno, međusobno braća i sestre i bit će manje sukoba”, naglasio je nadbiskup Hranić uz osudu svakog zla i nasilja koje se događa u ime religije.
Komentirajući aktualno stanje u zemlji i odgovarajući na pitanje o formiranju nove vlade nadbiskup Hranić je kazao da ti pregovori, ma kako dugo trajali, i nisu tako loši jer sputavaju bahatost i samodostatnost političara koji gledaju samo svoje uskostranačke interese. Ideju Mosta o tripartitnoj koaliciji nadbiskup je nazvao pomalo i utopijskom.
“Možda se nešto i rodi i dođe do nekakvoga rješenja, ali ne mislim, ako budemo i išli ponovo na izbore da će to biti najveće zlo”, zaključio je nadbiskup Hranić.
Govoreći o ovogodišnjem obilježavanju obljetnica biskupa Strossmayera đakovačko-osječki nadbiskup istaknuo je brojne znanstvene i druge skupove koji su pridonijeli još boljem upoznavanju njegova lika i djela, a kao jedan od značajnih pothvata naveo je izdavanje 4 sveska Strossmayerovih poslanica i govora koje je pripremio nadbiskup u miru Marin Srakić i koji predstavljaju dragocjen kapital za daljnje upoznavanje Strossmayera.