Na Strossmayerovom trgu nastavljeni su zaštitni arheološki radovi koji prethode najavljenoj opsežnoj rekonstrukciji tog dijela grada. Peta po redu sonda, kako doznajemo od Marka Sinobada, konzervatora u Ministarstvu kulture, obuhvaća oko 300 četvornih metara, odnosno dio parkirališta ispred Bogoslovnog sjemeništa gdje bi trebala biti podna fontana s iskopom dubokim 4 metra.
“Cilj ovogodišnjih istraživanja je utvrditi točnu poziciju i površinu bastionskog otočića koji se nalazio ispred utvrđenja, a čiji je jedan jarak pronađen prošle godine, ističe Sinobad.
“Sparrov plan Đakova iz 1697. godine, koji se čuva u Ragtnom arhivu u Beču, ključan je dokument na kojem je prikazan i taj bastionski otočić”, ističe Sinobad uz ocjenu da još uvijek nije poznat konačni arheološki potencijal područja buduće izgradnje Strossmayerova trga. Naime, tek nakon toga moguće je i utvrditi plan zaštite, što je i krajnji cilj zaštitnih arheoloških radova.
“Dosad je najznačajniji taj jarak koji je otkriven prošle godine. Dali smo pronađene uzorke drveta na C-14 analizu, no još nisu rezultati gotovi, pa još nema apsolutne datacije, ali nalaz novca koji je pronađen u jarku je vrlo interesantan. Oba su kovana 1688. godine, jedan u Carigradu, a drugi u Sarajevu”, navodi Sinobad.
Dio zaštitnih arheoloških radova na petoj sondi obavit će se ove jeseni, a dio na proljeće.